Bývalá šéfka ERÚ Vitásková: Odmítala jsem odebírat licence na objednávku

Bývalá šéfka ERÚ Vitásková: Odmítala jsem odebírat licence na objednávku

Bývalá šéfka ERÚ Vitásková: Odmítala jsem odebírat licence na objednávku

Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a státní zástupce Radek Mezlík vyvíjeli nátlak na tehdejší předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, aby nezákonně odebírala licence pro solární elektrárny spuštěné na konci roku 2009. Vitásková, která nyní působí jako předsedkyně Institutu Aleny Vitáskové, to uvedla v Haló novinách.

Vitásková se podle svých slov kvůli těmto dvěma státním zástupcům dostala do mlýnice neposlušných vysokých státních úředníků, kteří odmítali odebírat licence solárním elektrárnám „na objednávku“, nikoliv v souladu s příslušnými zákony.

„Tito dva nebyli jediní ze státního zastupitelství, jejichž výhrůžkám jsem v té době musela nejen já, jako předsedkyně ERÚ, čelit a kteří si přišli tzv. kopnout, jako například státní zástupce Kotas. O státním zástupci Střížovi (jeden z kandidátů nahradit NSZ Pavla Zemana) se vyjadřovat v této souvislosti nebudu,“ podotkla.

Odebírání licencí bylo nezákonné

Na jednání v roce 2013 se Vitásková Zemanovi snažila vysvětlit, že odebírat licence u elektráren, kde není jediný relevantní důvod zahájit obnovu řízení a kdy to příslušné zákony neumožňují, prostě není pro ERÚ přijatelné a nikdy to dělat nebude.

„Dala jsem na stůl i druhou stranu mince tohoto zločinu páchaného na některých investorech. Když nevyhovím státním zástupcům, tak mě budou stíhat. Když jim vyhovím, budu konat nezákonně a soudy se na to takto v dalších žalobách mohou dívat. Nejen já jako předsedkyně ERÚ, ale celý úřad jsme byli mezi mlýnskými kameny. Ne všichni tento tlak ustáli, zemřeli, nebo raději z úřadu odešli,“ dodala Vitásková.

ERÚ proto v souladu s příslušnou legislativou přenechal rozhodnutí právě na nejvyšším státním zástupci Zemanovi a předal mu podklady k více než 120 elektráren, ať rozhodne.

„Zvolila jsem troufalou cestu, jednala v souladu s příslušnou legislativou a tlaku státních zástupců a části policie jsem nepodlehla. Vysloužila jsem si dlouholeté trestní stíhání, mediální výstupy státního zástupce Mezlíka, které mě dehonestovaly a zničily nejen moji pracovní kariéru. Napadal mě, že můj boj proti tzv. solárním baronům jen předstírám, když licence neodebírám. Tuto rétoriku se mu dařilo dostat i před soudní senáty,“ podotkla.

Cestou je náprava výkupních cen a změna legislativy

Tzv. boj proti solárním baronům nemůže podle Vitáskové spočívat v nezákonnosti, nezákonném odebírání licencí, restrikcích, které se dostávají na úroveň inkvizicí. Náprava má probíhat v oblasti chybně nastavených výkupních cen (především v letech 2009-2010), které následně řada významných institucí vč. evropských hodnotila a nadále hodnotí jako překompenzace, a nápravou rozporuplné legislativy, která přivedla mnoho podnikatelů na práh vězení nebo i dále, k bankrotu a úpadku.

V případech, kdy soudní senát uvěří nepodloženým tvrzením žalobce v kauzách solárních elektráren, dochází k společenským škodám, k poškození veřejného zájmu nejen v oblasti energetického hospodářství, ekologie, ale i ekonomickým dopadům.

„O to více nelze pochopit, proč se demonstruje za to, aby NSZ Pavel Zeman nerezignoval, aby ve funkci zůstal. Proč byl SZ Mezlík povýšen do úřadu evropského žalobce?“ doplnila.

Šance na nápravu? Otevřít státní zastupitelství vzdělaným právníkům

Ministerstvo spravedlnosti pod vedením Marie Benešové má podle Vitáskové jedinečnou šanci zahájit nápravu státního zastupitelství. Umožnit účast v soutěži na post nejvyššího státního zástupce uchazečům mimo zapouzdřené zastupitelství.

Otevřít státní zastupitelství vzdělaným právníkům, uznávaným advokátům, vysokoškolským pedagogům, vyšetřovatelům. Jen nové vedení může podle ní zahájit vnitřní očistný proces instituce, která v systému vymahatelnosti práva a spravedlnosti plní zásadní a nenahraditelnou roli a která tak fatálně pod vedením Pavla Zemana selhala.

 

TVS: Nebezpečné slunce

TVS: Nebezpečné slunce 2

Kniha: Spravedlnost Pláče

Rubriky

Archivy