Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují již třetí volby v Česku

Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují již třetí volby v Česku

Jak policie a státní zastupitelství ovlivňují již třetí volby v Česku

Policie opět navrhla obžalovat Andreje Babiše a projektovou manažerku Janu Mayerovou z dotačního podvodu. Spis byl doplněn o výpověď Andreje Babiše mladšího, který se cítí být bílým koněm.

Městské státní zastupitelství obdrželo v pondělí od kriminalistů doplněný vyšetřovací spis týkající se dotační kauzy Čapí hnízdo. Jeho mluvčí potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění spisu vyžadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch, ten nyní rozhodne, zda ji podá. Obhájci premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili.

Ať už státní zástupce Šaroch rozhodne před volbami (to se zřejmě neodváží) nebo po volbách, již třetí volby do poslanecké sněmovny za sebou provázejí policejní manévry spolu s manévry stáních zástupců. V roce 2013 policie provedla „razii“ na Úřadu vládu a poté obvinila premiéra Petra Nečase z uplácení poslanců ODS. Petr Nečas ale na rozdíl od stávajícího premiéra Andreje Babiše „nevydržel s nervama“, rezignoval a ODS na policejní zásah doplatila těžkou porážkou v předčasných volbách na podzim roku 2013.

Před volbami 2017 již běžela naplno kauza Čapí hnízdo. Bohuslav Sobotka se před volbami zbavil svého ministra financí Babiše (vzpomínáte na jeho „demisi-nedemisi“ po níž následoval návrh na odvolání Babiše, čemuž Miloš Zeman po chvilce „váhání“ vyhověl). Důsledkem tehdejší situace byla těžká porážka ČSSD, která dopadla podobně jako ODS v roce 2013 a jen díky výměně vedení – Sobotku vystřídal v pozici předsedy ČSSD nynější ministr vnitra Jan Hamáček – se sociální demokraté udrželi ve vládě. Nicméně, Hamáček a jeho přátelé vedou ČSSD k další porážce a tentokrát ČSSD vážně hrozí vypadnutí z poslanecké sněmovny. Hamáček přičítá propad preferencí ČSSD kauze jeho cesty – necesty do Moskvy pro Sputnik. Dokonce tipuje, že ho to stálo 20% podpory. Inu, to je možné. Při podpoře ČSSD kolem 5 % je oněch 20% podpory právě 1 % a právě díky tomu může ČSSD skončit mimo poslaneckou sněmovnu.

V roce 2021 už kauza Čapí hnízdo nemá onu brizanci. Všechno k této kauze už bylo řečeno a dnes je to jen hra na spravedlnost. V roce 2007/9, kdy se evropské dotace rozjížděly, se s tak zvanými „malými firmami“ roztrhl pytel právě proto, že pravidla podpory jsou v EU nastavená ve prospěch těchto subjektů. O kauze bychom vůbec nevěděli, kdyby Babiš neuspěl v roce 2013 ve volbách a při hledání špíny bylo nutné sáhnout do Babišova podnikání.

Připomeňme si, že stíhání Nečase a jeho současné druhé ženy Jany Nečasové probíhá tak, že někdejší osvobozující rozsudek v kauze údajných trafik neplatí a opět se bude vyšetřovat. Stíhaní poslanci ODS mezitím dostali statisícové částky odškodného za vazbu. Jak se s tím soudy „poperou“ se uvidí. Že Nečasova i Babišova kauza jsou politické procesy s využitím policie a státního zastupitelství pochybuje jen málokdo.

Podíváme-li se na Slovensko, i tam běží na plné obrátky údajná očista veřejného života od mafiánských skupin. Současná vláda zatýká mezi státními zástupci, vysoce postavenými policisty a soudy vynášejí drakonické tresty. V praktické politice ale podpora stranám současné vládní koalice klesla a dnes už by sotva nějakou vládu utvořila. Zato „stará struktura“ SMER opět nabírá na síle a spolu s odpadlíky SMERU by dnes zřejmě vyhrála volby. Právě Robert Fico dnes svou politiku zakládá na kritice politiky trestání bývalých „mafiánů“ jako na politických procesech se zfalšovanými výpověďmi.

Využívání policie a státních zástupců v politice je tak vytěžováno v obou částech bývalé federace. V Česku zatím padlo několik trestů za „kabelky“ a zatím jsme se k nepodmíněným trestům nepropracovali. Přitom za údajný dotační podvod by mohl Babiš a ona nebohá projektová manažerka dostat údajně až deset let „natvrdo“. V této souvislosti je zapotřebí zmínit, že se v kauze Čapí hnízdo osvědčila praxe posuzování trestného činu údajného dotačního podvodu na základě zákonných norem, které v době údajného spáchání trestného činu neexistovaly. Podobně se postupuje proti tak zvaným solárním baronům, jejichž vina je prokazována na základě judikátů, které byly vydány až řadu let poté, co mělo k údajným solárním podvodům docházet. V obou případech tak státní zástupci ve spolupráci s policií a s přispěním soudů posuzují případy staré více jak deset let optikou rozhodnutí a zákonů schválených mnohem později. A právě to by nás mělo docela znepokojovat, nemyslíte?

Zdroj: https://janbarton.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=776104

TVS: Nebezpečné slunce

TVS: Nebezpečné slunce 2

Kniha: Spravedlnost Pláče

Rubriky

Archivy